Close
Rečica ob Savinji 74, 3332 Rečica ob Savinji

Pridiga – 2. nedelja po božiču

Pridiga – 2. nedelja po božiču

Beseda med nami

Pridiga za drugo nedeljo po božiču, 3. 1. 2021

»V začetku je bila beseda in beseda je bila pri Bogu in beseda je bila Bog …« Na tak zanimiv pesniški način začenja svoj evangelij evangelist Janez. Vsebinsko je odlomek, ki ga danes poslušamo, izredno bogat. A za preprostega bralca ali nekoga, ki se z njim prvič sreča, je odlomek nekoliko zagoneten. Nekateri namigi so jasni, spet drugi ostajajo očem skriti. Meni je pri takšnih odlomkih najbolj všeč to, da sčasoma postajajo vedno bolj razumljivi. Bolj globoko, ko človek zajadra v širine naše vere, bolj ko se potopi v besedila Svetega pisma, bolj na široko se odpira bogastvo naše vere in besedil, kot je npr. Janezov začetek evangelija.

Kaj mislite, kdo je ta skrivnostna Beseda, o kateri govori Janez? Na koga vas spominjajo besede, da je ta beseda prišla med svoje in je njeni niso sprejeli? Kdo neki je ta beseda, ki je postala meso (človek) in se naselila med nami? Kdo je ta skrivnostna beseda, ki je bila v začetku pri Bogu in je po njej vse nastalo?

Čudovito bogat je začetek Janezovega evangelija. A ne moremo mimo dejstva, da poleg lepote Janez ne skriva žalostne resnice, da kljub moči in lepoti te besede, svet ni ravno gostoljuben do nje. Tema ni hotela sprejeti luči, ki je prišla na svet. Svet ni sprejel besede, ki je postala človek. To seveda ne velja zgolj za čas izpred 2000 let, velja tudi za današnji čas. Niso vsi sprejeli Jezusa, ko je prišel na svet. Tisti pa, ki so ga sprejeli, je dal moč, da se imenujejo Božji otroci. Isto je tudi danes. Niso vsi sprejeli Jezusa, mnogi ga ne poznajo, kljub temu, da so njihova imena vpisana v raznih krstnih in birmanskih knjigah. Tisti pa, ki so ga sprejeli, je dal moč, da se imenujejo in so Božji otroci. V življenju teh ljudi sveti Luč, ki preganja temo greha. Ta luč prinaša v življenje nov smisel in cilj. In s svojim žarom marsikaj v življenju postaja nenavadno logično. In spet smo pri tej besedi. V grščini se ji reče »logos« – od tod tudi izpeljanka »logika« …

Veseli del Janezovega oznanila je, da Bog vedno izpolni svoje obljube; kar Bog reče, se tudi zgodi. Izpolnila se je obljuba, da bo Bog odrešil svoje ljudstvo. In kakor je nekoč pošiljal preroke in Janeza Krstnika na svet, da bi ljudem prinesli veselo oznanilo, tako tudi danes pošilja svoje glasnike. Beseda ni prišla na svet samo za generacijo ljudi izpred dveh tisočletij. Ta beseda želi prodreti tudi do src ljudi v današnji dobi. In če smo jo slišali in sprejeli, o njej ne moremo in ne smemo molčati. Janez govori o besedi … njeno bistvo ni v tem, da jo varno skrijemo, ampak posredujemo dalje. O Jezusu – Besedi – moramo govoriti. Govoriti moramo o njem z besedo in našimi dejanji. Brez besede ostanejo naša še tako plemenita dejanja ljubezni nerazumljena. In obratno: naše besede o Bogu postanejo brez plemenitih dejanj ljubezni puhle in prazne.

Dragi moji, sprejmimo večno Besedo in posredujmo jo še drugim.