Krst

V Kristusa ste krščeni, Kristusa ste obleki. Aleluja. Aleluja!

iz bogoslužja sv. krsta

O krstu se učimo, da je prvi in najpomembnejši zakrament. Z njim postanemo za večno Božji. Daje nam pravico imenovati se Božji otroci in člani njegove Cerkve.

Krst otroka

Za krst vašega otroka pri nas se boste morali najprej oglasiti v naši pisarni, da pridobimo vse potrebne podatke in se dogovorimo o času in načinu priprave za prejem zakramenta.

Katere podatke potrebujemo?

Otrok: ime in priimek, čas in kraj rojstva.
starši: ime in priimek, čas in kraj rojstva, poklic, vera, poroka.
botri: ime in priimek, poklic.

Kdaj poteka priprava in kdo se je mora udeležiti?

O času priprave na krst se bomo dogovorili ob vašem obisku v pisarni. Navadno poteka v večernih urah vikenda pred krstom.

Priprave se udeležijo starši in botri. Na pripravi se bomo spoznali s simboliko in obredom sv. krsta ter se dogovorili glede vseh potrebnih praktičnih stvari.

Je priprava obvezna?

Tako je.

Kdo je lahko boter?

Boter je lahko:
– vsak katoličan, ki živi zgledno krščansko življenje,
– je prejel zakramente uvajanja v krščanstvo (krst, birma, obhajilo),
– je dopolnil 16 let,
– je cerkveno poročen, če živi družinsko življenje (lahko je seveda samski),
– ni krščencu oče ali mati.

Kdaj so navadno krsti?

Pri nas so krsti navadno ob nedeljah (če je le možno na prvo nedeljo v mesecu). Ob sobotah so krsti zgolj izjemoma, če je to seveda možno.

Ob nedeljah so krsti lahko med mašo ali po njej. Zelo lepo je, če se kakšni starši kdaj odločijo tudi za krst med mašo. Sveta maša zaradi krsta ni bistveno daljša.