Krst

V Kristusa ste krščeni, Kristusa ste obleki. Aleluja. Aleluja!

iz bogoslužja sv. krsta

O krstu se učimo, da je prvi in najpomembnejši zakrament. Z njim postanemo za večno Božji. Daje nam pravico imenovati se Božji otroci in člani njegove Cerkve.

Krst otroka

Za krst vašega otroka pri nas se boste morali najprej oglasiti v naši pisarni, da pridobimo vse potrebne podatke in se dogovorimo o času in načinu priprave za prejem zakramenta.

Dvodelna priprava

Priprava na krst poteka v dveh delih. Prvi del priprave je skupna priprava, ki poteka v Nazarjah. To pripravo lahko opravite pred rojstvom svojega otroka ali kasneje v enem od možnih terminov (zimski, pomladanski, jesenski). (2020: čet. 13. 2. 2020 ob 18h in čet. 14. 5. 2020 ob 18h)

Drugi del priprave je priprava na obred in poteka s krstiteljem (osebo, ki bo otroka krstila). Na tej pripravi se boste srečali s potekom obreda in drugimi praktičnimi stvarmi.

Obeh priprav se udeležijo tako starši in botri.

Katere podatke potrebujemo?

Otrok: ime in priimek, čas in kraj rojstva.
starši: ime in priimek, čas in kraj rojstva, poklic, vera, poroka.
botri: ime in priimek, poklic.

Kdaj in kako poteka priprava in kdo se je mora udeležiti?

Priprava poteka v dveh delih: 1. Skupna priprava se izvaja trikrat letno v Nazarjah (pozimi, spomladi in jeseni). Udeležite se je lahko že pred rojstvom otroka.
2. O času priprave na obred pa se bomo dogovorili ob vašem obisku v pisarni. Navadno poteka v večernih urah vikenda pred krstom.

Obeh priprav se udeležijo starši in botri.

Je priprava obvezna?

Priprava na obred je v vsakem primeru obvezna. Skupna priprava pa tudi, razen če ste se je že udeležili.

Kdo je lahko boter?

Boter je lahko:
– vsak katoličan, ki živi zgledno krščansko življenje,
– je prejel zakramente uvajanja v krščanstvo (krst, birma, obhajilo),
– je dopolnil 16 let,
– je cerkveno poročen, če živi družinsko življenje (lahko je seveda samski),
– ni krščencu oče ali mati.

Kdaj so navadno krsti?

Pri nas so krsti navadno ob nedeljah (če je le možno na prvo nedeljo v mesecu). Ob sobotah so krsti zgolj izjemoma, če je to seveda možno.

Ob nedeljah so krsti lahko med mašo ali po njej. Zelo lepo je, če se kakšni starši kdaj odločijo tudi za krst med mašo. Sveta maša zaradi krsta ni bistveno daljša.